KZ_logo1

Barvy v interiéru – co vše ovlivňují

16.9.2019

Zařizujete si bydlení a přemýšlíte, jaké barvy vybrat? Slyšeli jste už o psychologii barev a víte, co všechno barvy ovlivňují, jaké v nás vzbuzují emoce a jak působí na náš psychický i fyzický stav? Nechte si poradit, kam se jaká barva hodí a jakým odstínům se raději v daných místnostech vyhnout.

Zelená barva

O zelené je všeobecně známo, že působí uklidňujícím dojmem. Mnozí právě proto utíkají před stresem do přírody, kde je zelené barvy nejvíc. Zelená barva v místnosti znamená pohodlí a pospolitost. Zelené doplňky a dekorace pomáhají k relaxaci a zbavují stresu. Nejoblíbenější odstín je trávově zelené, která dodává pocit harmonie a bezpečí. Světlé až pastelové barvy působí svěžím dojmem, naopak tmavě zelená barva uspává. Zelenou barvu ocení milovníci přírody a lidé, kteří ve svém životě potřebují jistoty.

Kam se hodí: Tato barva podporuje plodnost a hodí se nejvíc do ložnice. Světlé odstíny do obývacího a dětského pokoje.

 

Modrá barva

Modrou barvu si do interiéru vybírají lidé, kteří hledají klid. Modrá dokáže navodit pocit pohody a povzbudit. Je vědecky dokázáno, že snižuje vysoký krevní tlak, zpomaluje dýchání a léčí problémy se srdcem. Ideální odstín je světle modrá, blankytná až tyrkysová. Tmavě modrá vyvolává pocit smutku a působí chladně a nepřístupně. Světle modrá působí chladně, a proto se hodí do místností, kde je dostatek slunečního světla.

Kam se hodí: Modrá se hodí do koupelny, na toaletu, do ložnice i do dětského pokoje. Je také příjemnou barvu pro kancelář.

 

Žlutá barva

Žlutá barva je spojena se sluncem a podle psychologie barev znamená štěstí, radost a rozkvět. V medicíně povzbuzuje nervový systém a pročišťuje tělo. Je to barva se silnou energií a výrazně zlepšuje náladu. Pokud je však žluté barvy moc nebo je hodně sytá, působí depresivně, vyvolává hněv a frustraci. Ideálním odstínem je citronově žlutá barva, třeba jen na jedné ze zdí, případně na doplňcích.

Kam se hodí: Žlutá se hodí do kuchyně, kde podporuje chuť k jídlu. Barva se hodí do kanceláře, do ložnice, v omezené části do obývacího a dětského pokoje.

 

Růžová barva

Jedná se o romantickou barvu, která bývá právem spojována s city. Růžová je barva smyslnosti a hodí se pro snílky a citlivé duše. Dokáže navodit příjemné sny a říká se o ní, že je to barva lásky. V interiéru se hodí spíše jako doplňková barva. Tuto barvu nejlépe snáší děti a dospívající.

Kam se hodí: Je skvělou barvou do dívčího nebo dětského pokoje. Hodí se i do ložnice.

 

Červená barva

Červená je barvou energie, dokáže rozproudit adrenalin a patří mezi nejintenzivnější barvy. Na lidi působí stmelovacím dojmem a pomáhá v komunikaci. Z lékařského hlediska červená barva zvyšuje tlak, zrychluje dýchání a tep. Pokud má být váš domov zónou klidu a pohody, tak ji použijete spíše na doplňky a dekorace.

Kam se hodí: Je to ideální barva do kuchyně, protože zvyšuje chuť k jídlu. Hodí se i do kreativní kanceláře, případně v omezené míře do obývacího pokoje.

 

Oranžová barva

Tato barva bývá spojována s ohněm, divokostí a vzrušením. Oranžová je barvou energie, aktivního života a komunikace podobně jako červená barva. Rozdíl mezi těmito barvami je ten, že oranžová je teplejší a příjemnější barvou. Už v minulosti léčitelé říkali, že tato barva uzdravuje plíce a zvyšuje energii. Děti tuto barvu ocení nejvíc. Oranžová navíc zvyšuje kreativitu a schopnost soustředit se.

Kam se hodí: Oranžová je ideální barvou do dětských pokojů, do kanceláře, do kuchyně nebo do místností, kde se cvičí.

 

Fialová barva

Spiritualita, nadpřirozeno a tajuplné zážitky. To všechno spojuje fialová barva, která není v interiérech tak častou barvou. Bývá spojována i s určitou nostalgií, smutky a žalem. Zároveň je k vidění ve spojení s luxusem a originálním bydlením. Oblíbené jsou hlavně světlejší tóny, například lila nebo levandulová. V těchto odstínech se jedná o uklidňující barvu. K fialové musíte chytře volit doplňky, které by měly být jednoduché, svěží a nepřezdobené.

Kam se hodí: Barva se hodí do obývacího pokoje, do uvítací místnosti nebo společenského salonu.

 

Neutrální barvy – černá, šedá, hnědá a bílá

Mezi neutrální barvy patří hnědá, která evokuje stabilitu a dokáže uklidit, když je zkombinovaná s veselejší barvou. Černá barva se často používá k vytváření kontrastů, případně se hodí pro doplňky a dekorace. Neutrální barvou je bílá, která se nejlépe kombinuje s ostatními. Samostatné použití bílé barvy v interiéru poukazují na čistotu a tradiční bydlení. Šedá barva je spojena s nenápadnosti a občas působí tísnivě. Neutrální barvy vždy kombinujte s křiklavými barvami, případně přírodními doplňky a dekory.

Kam se hodí: Hodí se do všech místností v domě.

Podle čeho si vybíráte barvy do svého interiéru vy?

portrait-4246954_1280

Kontaktoval tě po rozchodu bývalý? Má k tomu tyto důvody!

Rozchod s člověkem, se kterým jsme si byli nějaký…
living-room-2583032_1280

Trendy dekorace do obýváku – co je letos v kurzu?

Vánoce jsou za námi, a tak je načase schovat…
deti a životní prostředí

3 tipy, jak naučit děti pečovat o planetu

Chceme-li, aby nám naše planeta ještě chvíli sloužila, musíme…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

portrait-4246954_1280

Kontaktoval tě po rozchodu bývalý? Má k tomu tyto důvody!

Rozchod s člověkem, se kterým jsme si byli nějaký…
jak se rozejít

Jak se citlivě rozejít s partnerem a neublížit víc, než je nutné?

Když vztah nefunguje tak, jak má, a přináší víc…
partnerství

Jak vycházet s rodiči partnera

Mezilidské vztahy jsou často velmi složité, a to nejen…
woman-1149911_1280

Kvíz: Jsem opravdu zamilovaná?

Samozřejmě, pokud se s někým pravidelně setkáváš a sdílíš…
pár

Šance na návrat po rozchodu

Je mnohem složitější vrátit se do vztahu, který nefungoval…

Související příspěvky

Zanechte komentář