KZ_logo1

Barvy v interiéru – co vše ovlivňují

16.9.2019

Zařizujete si bydlení a přemýšlíte, jaké barvy vybrat? Slyšeli jste už o psychologii barev a víte, co všechno barvy ovlivňují, jaké v nás vzbuzují emoce a jak působí na náš psychický i fyzický stav? Nechte si poradit, kam se jaká barva hodí a jakým odstínům se raději v daných místnostech vyhnout.

Zelená barva

O zelené je všeobecně známo, že působí uklidňujícím dojmem. Mnozí právě proto utíkají před stresem do přírody, kde je zelené barvy nejvíc. Zelená barva v místnosti znamená pohodlí a pospolitost. Zelené doplňky a dekorace pomáhají k relaxaci a zbavují stresu. Nejoblíbenější odstín je trávově zelené, která dodává pocit harmonie a bezpečí. Světlé až pastelové barvy působí svěžím dojmem, naopak tmavě zelená barva uspává. Zelenou barvu ocení milovníci přírody a lidé, kteří ve svém životě potřebují jistoty.

Kam se hodí: Tato barva podporuje plodnost a hodí se nejvíc do ložnice. Světlé odstíny do obývacího a dětského pokoje.

 

Modrá barva

Modrou barvu si do interiéru vybírají lidé, kteří hledají klid. Modrá dokáže navodit pocit pohody a povzbudit. Je vědecky dokázáno, že snižuje vysoký krevní tlak, zpomaluje dýchání a léčí problémy se srdcem. Ideální odstín je světle modrá, blankytná až tyrkysová. Tmavě modrá vyvolává pocit smutku a působí chladně a nepřístupně. Světle modrá působí chladně, a proto se hodí do místností, kde je dostatek slunečního světla.

Kam se hodí: Modrá se hodí do koupelny, na toaletu, do ložnice i do dětského pokoje. Je také příjemnou barvu pro kancelář.

 

Žlutá barva

Žlutá barva je spojena se sluncem a podle psychologie barev znamená štěstí, radost a rozkvět. V medicíně povzbuzuje nervový systém a pročišťuje tělo. Je to barva se silnou energií a výrazně zlepšuje náladu. Pokud je však žluté barvy moc nebo je hodně sytá, působí depresivně, vyvolává hněv a frustraci. Ideálním odstínem je citronově žlutá barva, třeba jen na jedné ze zdí, případně na doplňcích.

Kam se hodí: Žlutá se hodí do kuchyně, kde podporuje chuť k jídlu. Barva se hodí do kanceláře, do ložnice, v omezené části do obývacího a dětského pokoje.

 

Růžová barva

Jedná se o romantickou barvu, která bývá právem spojována s city. Růžová je barva smyslnosti a hodí se pro snílky a citlivé duše. Dokáže navodit příjemné sny a říká se o ní, že je to barva lásky. V interiéru se hodí spíše jako doplňková barva. Tuto barvu nejlépe snáší děti a dospívající.

Kam se hodí: Je skvělou barvou do dívčího nebo dětského pokoje. Hodí se i do ložnice.

 

Červená barva

Červená je barvou energie, dokáže rozproudit adrenalin a patří mezi nejintenzivnější barvy. Na lidi působí stmelovacím dojmem a pomáhá v komunikaci. Z lékařského hlediska červená barva zvyšuje tlak, zrychluje dýchání a tep. Pokud má být váš domov zónou klidu a pohody, tak ji použijete spíše na doplňky a dekorace.

Kam se hodí: Je to ideální barva do kuchyně, protože zvyšuje chuť k jídlu. Hodí se i do kreativní kanceláře, případně v omezené míře do obývacího pokoje.

 

Oranžová barva

Tato barva bývá spojována s ohněm, divokostí a vzrušením. Oranžová je barvou energie, aktivního života a komunikace podobně jako červená barva. Rozdíl mezi těmito barvami je ten, že oranžová je teplejší a příjemnější barvou. Už v minulosti léčitelé říkali, že tato barva uzdravuje plíce a zvyšuje energii. Děti tuto barvu ocení nejvíc. Oranžová navíc zvyšuje kreativitu a schopnost soustředit se.

Kam se hodí: Oranžová je ideální barvou do dětských pokojů, do kanceláře, do kuchyně nebo do místností, kde se cvičí.

 

Fialová barva

Spiritualita, nadpřirozeno a tajuplné zážitky. To všechno spojuje fialová barva, která není v interiérech tak častou barvou. Bývá spojována i s určitou nostalgií, smutky a žalem. Zároveň je k vidění ve spojení s luxusem a originálním bydlením. Oblíbené jsou hlavně světlejší tóny, například lila nebo levandulová. V těchto odstínech se jedná o uklidňující barvu. K fialové musíte chytře volit doplňky, které by měly být jednoduché, svěží a nepřezdobené.

Kam se hodí: Barva se hodí do obývacího pokoje, do uvítací místnosti nebo společenského salonu.

 

Neutrální barvy – černá, šedá, hnědá a bílá

Mezi neutrální barvy patří hnědá, která evokuje stabilitu a dokáže uklidit, když je zkombinovaná s veselejší barvou. Černá barva se často používá k vytváření kontrastů, případně se hodí pro doplňky a dekorace. Neutrální barvou je bílá, která se nejlépe kombinuje s ostatními. Samostatné použití bílé barvy v interiéru poukazují na čistotu a tradiční bydlení. Šedá barva je spojena s nenápadnosti a občas působí tísnivě. Neutrální barvy vždy kombinujte s křiklavými barvami, případně přírodními doplňky a dekory.

Kam se hodí: Hodí se do všech místností v domě.

Podle čeho si vybíráte barvy do svého interiéru vy?

pes a deti

Jaký pes je vhodný do domu

Máte v plánu pořídit si domácího mazlíčka a chcete…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
vánoce a děti

Co s dárky na Vánoce, pokud nemáte dostatek financí

Všude na nás číhají reklamy a slevy, které ohlašují,…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…
žena

Jednoduchá cesta k intenzivnímu orgasmu

Chcete si užít milostné hrátky a dosáhnout intenzivního orgasmu?…

Související příspěvky

Zanechte komentář