KZ_logo1

Jak nahradit cukr přírodou?

21.9.2015

Věděli jste, že obyčejný bílý cukr nedává tělu žádné vitamíny ani výživu? Jediné, co z něj máme, jsou kalorie a kila navíc. Naštěstí v dnešní době existují i alternativy, které nám cukr dokonale nahradí a které jsou navíc zdravé a přínosné pro naše tělo.

Aztécký cukr

Aztécký cukr je opravdu hodně sladký, přesto neobsahuje ani jednu kalorii. Pomáhá léčit kašel, astma i střevní koliku. Aztécký cukr (Lipia dulcis) je velmi zajímavá rostlina. Toto přírodní sladidlo pochází z Ameriky, kde ho domorodci mlsali místo cukroví.

Použití: Lístky rostliny se používají především jako přírodní sladidlo. Do čajové konvice stačí vložit 3 – 5 listů – ať už čerstvých, nebo sušených. Přidává se i do salátů nebo jako náhrada sladidla do cukroví. Lístky ale můžete žvýkat i místo bonbónů, a to bez obav, že byste začali přibírat na váze.

Med

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Med je ideální přírodní alternativou cukru. Kromě toho, že obsahuje antioxidanty a polyfenoly, které působí protizánětlivě a posilují imunitní systém, je i mnohem sladší než obyčejný cukr. Medu tedy spotřebujete mnohem méně.

Použití: Je možné použít jej při vaření i pečení, můžete jím nahradit cukr v dezertech (už při přípravě těsta!). Můžete si jej také dát, když máte chuť na sladké, je totiž rozhodně zdravější než čokoláda. Mimo jiné je výborným sladidlem čajů i mléčných nápojů.

Javorový sirup

Javorový sirup obsahuje velké množství minerálů, za které vám bude vaše tělo vděčné. I toto sladidlo je stejně jako med mnohem sladší než cukr, takže jej spotřebujete méně. Mimo jiné vám javorový sirup dodá energii a sílu.

Použití: Javorový sirup můžete použít úplně stejně jako med. Největší pochoutkou jsou ale čerstvé banánové nebo celozrnné palačinky s javorovým sirupem. To musíte vyzkoušet!

Stévie

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Stévie sladká je velmi podobná rostlině s názvem Lipia dulcis (aztécký cukr), ovšem je méně sladká a v našich podmínkách se jí při pěstování doma daří o poznání lépe.

Použití: V dnešní době se dá stévie buď vypěstovat, nebo koupit v hotových tabletách. Můžete ji použít při vaření a pečení, ale také k oslazení nápojů.

Kokosový cukr

Slyšeli jste už o kokosovém cukru? Vyrábí se ze zkaramelizovaného nektaru kokosových květů. Má velmi silnou karamelovou chuť, ale opět minimální kalorie.

Použití: Spíše se hodí k oslazení čaje nebo kávy, dále pak pro pečení a tvorbu dezertů. Do slaných pokrmů se příliš nehodí, právě pro svou typickou karamelovou chuť.

Sladké ovoce a zelenina

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Mezi nejsladší druhy ovoce a zeleniny patří například mrkev a pomeranč nebo také šťáva z nich. Mimo jiné oba tyto druhy potravin obsahují antioxidanty, vitamíny a minerály.

Použití: Použít je můžete jak při vaření, tak při pečení, ale šťávou z mrkve nebo pomeranče je klidně možné osladit si čaj. Příjemnou odměnou vám bude nová a ojedinělá chuť.

Datle

Věděli jste, že datle obsahují velké množství přírodního, a tedy zdravého cukru? Mimo jiné mají opravdu vysoký podíl vlákniny, železa a hořčíku.

Použití: Můžete jimi dochutit omáčky, slané pokrmy i různé exotické pasty. Jsou také výborným ochucovadlem při pečení a tvorbě sladkých dezertů.

Sukrin

Foto: sukrin.hopfruit.com

Foto: sukrin.hopfruit.com

Další alternativou cukru je Sukrin. Tato náhrada cukru je přírodním sladidlem na bázi erythritolu, který se vyskytuje například v hruškách, melounech a houbách. Získává se přírodním procesem – kvašením, při kterém se jako základní surovina využívá hroznový cukr. Jedná se o stejnou metodu jako při přípravě jogurtu nebo vína. Je vhodný pro diabetiky, ale i pro lidi, kteří potřebují ze zdravotních i jiných důvodů omezit přísun kalorií. Mimo jiné působí v těle jako antioxidant a dobře působí i na zuby. Velkou výhodou je, že je možné použít jej i při alergii na fruktózu.

Použití: Je možné ho použít při vaření i pečení. Ideální je v kombinaci s ovocem, ovesnou kaší, ale i jako sladidlo do čaje nebo kávy. Můžete jej použít i k výrobě marmelád.

Jaký Sukrin je? Ozkoušeli jsme ho za vás!

Na první pohled vypadá jako běžný cukr. Sukrin však mate vzhledem, nenajdete v něm totiž žádné kalorie ani sacharidy. Jediný rozdíl, který jsem oproti bílému cukru zaznamenala, je, že se rychleji rozpouští a je o něco méně sladký (má cca 75 % sladicí aktivity klasického cukru). Výběr je pestrý, vybrat si můžete například ze Sukrinu bílého, moučkového i Sukrinu Gold.

12007025_10205258774653177_1499152771_nJak jsem si sama vyzkoušela, Sukrin je příjemně sladký a dokáže běžný cukr kdekoliv nahradit. Sukrinem jsem si sladila kávu i čaj (místo běžné lžičky jsem dala vrchovatou) a pochutnala jsem si. Dále jsem jeho moučkovou verzi použila na kynuté knedlíky jako posyp a v poslední řadě jsem z něj pekla perník a švestkový koláč, s výsledkem jsem byla maximálně spokojená. Sukrin jsem používala celý týden a má rodina nic nepoznala, to je tedy důkaz, že zdravé neznamená nedobré, a co se týká chuti, je Sukrin běžnému cukru rovnocenným protivníkem, vítězí však svými skvělými vlastnostmi. Jediné, na co byste měli myslet, je to, že Sukrinu musíte použít zhruba o 1/4 více nežli cukru běžného. Na mé straně je spokojenost, protože si mohu konečně dopřát sladký život bez výčitek.

Slyšeli jste už o těchto náhradách cukru? A čím vy sami sladíte?
Michaela Michalíková

Co vás šokovalo naposled? Ty, kdo investují, nejspíš rostoucí cena zlata

Přemýšlíte, jak rozumně zúročit vydělané peníze? Investujte do zlata,…

Jak bojovat se suchou a dehydrovanou pokožkou rukou?

Ruce jsou naší vizitkou. Každý den jim dáváme pěkně…

Tvorba loga může být důležitý start i pro váš byznys

Logo je nedílnou součástí corporate identity. Není značky bez…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

1 KOMENTÁŘ

Anička

21.9.2015 v 09:32

Sukrin jsem již s úspěchem vyzkoušela. Sladidla obecně nepoužívám, ale potřebovala jsem loni vánoční a pak na maminčinu oslavu, kde se nám sešlo několik hostů – diabetiků. Byli jsme spokojeni všichni 🙂 A také jsem měla možnost na vinných slavnostech v Nýrsku ochutnat hořkou čokoládu se sukrinem – moc dobrá 🙂
Sukrin v Nýrsku prodávají v zelenině ,, na rampě “ a mají i eshop 🙂

Zanechte komentář