KZ_logo1

Válčíte s kvasinkami? Porazte je!

1.4.2017

S nepříjemnými projevy přemnožených kvasinek v těle má zkušenost téměř každá třetí žena, alespoň podle internetových diskuzí. Kvasinky, neboli candidy, jsou běžně přítomny v lidském těle. Problém však nastává, když se jejich počet v těle zvýší.

Candidy jsou houby, které v nás běžně žijí, ale nijak nám neubližují, pokud je náš organismus v rovnováze. Kvasinková infekce se může projevit téměř na jakékoliv části těla. Velmi často se kvasinky rozhodnou usadit a množit v močových cestách a genitáliích. Často také napadají nehty, kůži, nos, oči, koutky úst nebo trávicí ústrojí, ale dokážou si pohrát i s naší psychikou. Nevyhýbají se mužům ani dětem, nejčastěji však trápí právě ženy. Potíže se projevují v opakovaných kvasinkových onemocněních pochvy a okolí genitálií, a to především svěděním a pálením.

Proč se kvasinky začnou množit?

Spouštěcích mechanismů pro množení kvasinek je hned několik. Spoustu z nich neovlivníme, mnohdy jim ale naopak k rozvoji pomáháme samy. Kvasinky „jásají“, když se našemu organismu sníží odolnost. To zahrnuje téměř vše od nemocí přes operace až po dobu rekonvalescence, ale například i kouření, těhotenství, stres aj. Naše tělo je v pořádku, pokud jsou v něm dobré a špatné bakterie v rovnováze. Tu jednoduše vykolejíme užíváním antikoncepce či antibiotik, ale dokonce i obyčejným koupáním v bazénu. Při výčtu nesmíme opomenout ani přímé zanesení bakterií do těla. K nejčastějším příčinám množení kvasinek se však řadí nadměrná konzumace cukru, který candidám moc chutná.

Jak poznám kvasinkovou infekci?

Že něco není v pořádku, si všimne každá žena velmi rychle. Kvasinková infekce ženských pohlavních orgánů se projevuje neustálým svěděním, pálením (nejen při močení) a výtokem, který je hrudkovitý a hustý. Pokud máte tyto příznaky, neváhejte a zajděte si ke svému gynekologovi.
Netrpíte-li těmito zjevnými potížemi, a přesto máte sníženou chuť na sex, opakující se záněty močových cest, vaginální záněty nebo menstruační křeče, kterými jste dříve netrpěla, může se u vás takto projevovat právě kvasinková infekce, která se teprve chystá na útok v plné parádě.

Jak kvasinky porazit?

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Boj s kvasinkovou infekcí není vůbec jednoduchý, je velmi zdlouhavý a často i marný, neboť tato infekce se neustále vrací. Candidám nahrává i to, že lokální léčba není většinou úspěšná. Sice vás zbaví nepříjemných projevů, ale na kvasinky se musí komplexně, je tedy potřeba „vylepšit“ celý organismus. Chcete-li kvasinky zcela porazit, neobejdete se bez kombinace léků, tzv. antimykotik, ve formě mastí, tablet nebo čípků, případně antibiotik a také doplňků stravy. Nepůjde to ani bez diety, ze které vyloučíte cukry (nejen sladkosti, ale pozor si dejte i na sladké ovoce – banán, hrozny, broskve nebo konzervovanou zeleninu) a bílou mouku.

Mocnou zbraní číslo dvě je zvýšení imunity (pomocí určitého ovoce a zeleniny, skvělé jsou ale i echinaceové kapky) a podpora zdravé střevní mikroflóry pomocí probiotik, zakysaných mléčných výrobků, jogurtů se živými kulturami apod. Zvyšte příjem česneku, cibule a křenu, mají dezinfekční účinky. Doporučuje se pít čaj (ne však ovocný), třeba čaj Inků Lapacho nebo Maté. Každá žena je jiná a její tělo pracuje jinak, proto buďte důsledná v hygieně (kvasinky milují vlhko a teplo, takže ve vlhkých ručnících se jim bude líbit; nenoste těsné silonové kalhotky, perte na vysoké teploty…) a pečlivě dodržujte protikvasinkovou dietu.

Markéta Jargusová

kyberšikana

Kyberšikana a jak se bránit

Mezi jeden z největších problémů současnosti patří kyberšikana. Ta…
_DSC0136

Voňavý švestkový koláč s makovou drobenkou

Přemýšlíte nad sladkou dobrotou, na níž si pochutnáte nejen…
voděodolná rtěnka

6 nových kosmetických vychytávek

Slyšeli jste už o rtěnce, která vám na rtech…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

partnerství

Jak vycházet s rodiči partnera

Mezilidské vztahy jsou často velmi složité, a to nejen…
woman-1149911_1280

Kvíz: Jsem opravdu zamilovaná?

Samozřejmě, pokud se s někým pravidelně setkáváš a sdílíš…
pár

Šance na návrat po rozchodu

Je mnohem složitější vrátit se do vztahu, který nefungoval…
pár

Rozchod: Jak se vyrovnat s rozchodem?

Rozchod je nepříjemný. A je úplně jedno, jestli se…
pár

Rozchod, signály rozchodu a pauza ve vztahu: Kdy je správný čas na rozchod?

Konec vztahu může přijít rychle nebo postupně. Možná jsme…

Související příspěvky

6 KOMENTÁŘŮ

Laura

29.5.2015 v 14:59

Když jsem ten článek četla, tak jsem si úplně říkala, jak trefně a drsně je napsaný. Ale nemyslím si, že by boj s opakovanými kvasinkovými infekcemi byl často marný. Základem úspěšné léčby je, jak autorka píše, najít příčinu a podle toho se pak léčit. Sama jsem na kvasinkové infekce chronicky trpěla, než jsem zjistila, že problém tkví v oslabeném organismu, čímž se mi vysvětlila i častá únava. V léčbě mi následně pomohl wobenzym, přičemž jsem asi rok držela protikvasinkovou dietu a pravidelně užívala echinaceu.

Klára

05.7.2015 v 13:16

A jak dlouho jsi ten wobenzym užívala, prosím tě? Díky K.

Laura

30.7.2015 v 17:52

Ahoj, brala jsem ho tři měsíce. To je taková normální doba, aby to tělu opravdu pomohlo.

Klára

02.9.2015 v 15:48

Díky. Tak jsem si to nějak myslela. Už ho beru 🙂
K.

Veronika

13.6.2017 v 10:54

Mně také pomohl, ale trvalo to celkem dlouho, než jsem se do koupě rozhodla. Bohužel…

Kamila

07.6.2018 v 12:04

Prevence udělá nejvíc….mokré plavky a umelé prádlo, to je nejhorsi. a kvalitní intimní kosmetika

Zanechte komentář