KZ_logo1

Válčíte s kvasinkami? Porazte je!

1.4.2017

S nepříjemnými projevy přemnožených kvasinek v těle má zkušenost téměř každá třetí žena, alespoň podle internetových diskuzí. Kvasinky, neboli candidy, jsou běžně přítomny v lidském těle. Problém však nastává, když se jejich počet v těle zvýší.

Candidy jsou houby, které v nás běžně žijí, ale nijak nám neubližují, pokud je náš organismus v rovnováze. Kvasinková infekce se může projevit téměř na jakékoliv části těla. Velmi často se kvasinky rozhodnou usadit a množit v močových cestách a genitáliích. Často také napadají nehty, kůži, nos, oči, koutky úst nebo trávicí ústrojí, ale dokážou si pohrát i s naší psychikou. Nevyhýbají se mužům ani dětem, nejčastěji však trápí právě ženy. Potíže se projevují v opakovaných kvasinkových onemocněních pochvy a okolí genitálií, a to především svěděním a pálením.

Proč se kvasinky začnou množit?

Spouštěcích mechanismů pro množení kvasinek je hned několik. Spoustu z nich neovlivníme, mnohdy jim ale naopak k rozvoji pomáháme samy. Kvasinky „jásají“, když se našemu organismu sníží odolnost. To zahrnuje téměř vše od nemocí přes operace až po dobu rekonvalescence, ale například i kouření, těhotenství, stres aj. Naše tělo je v pořádku, pokud jsou v něm dobré a špatné bakterie v rovnováze. Tu jednoduše vykolejíme užíváním antikoncepce či antibiotik, ale dokonce i obyčejným koupáním v bazénu. Při výčtu nesmíme opomenout ani přímé zanesení bakterií do těla. K nejčastějším příčinám množení kvasinek se však řadí nadměrná konzumace cukru, který candidám moc chutná.

Jak poznám kvasinkovou infekci?

Že něco není v pořádku, si všimne každá žena velmi rychle. Kvasinková infekce ženských pohlavních orgánů se projevuje neustálým svěděním, pálením (nejen při močení) a výtokem, který je hrudkovitý a hustý. Pokud máte tyto příznaky, neváhejte a zajděte si ke svému gynekologovi.
Netrpíte-li těmito zjevnými potížemi, a přesto máte sníženou chuť na sex, opakující se záněty močových cest, vaginální záněty nebo menstruační křeče, kterými jste dříve netrpěla, může se u vás takto projevovat právě kvasinková infekce, která se teprve chystá na útok v plné parádě.

Jak kvasinky porazit?

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Boj s kvasinkovou infekcí není vůbec jednoduchý, je velmi zdlouhavý a často i marný, neboť tato infekce se neustále vrací. Candidám nahrává i to, že lokální léčba není většinou úspěšná. Sice vás zbaví nepříjemných projevů, ale na kvasinky se musí komplexně, je tedy potřeba „vylepšit“ celý organismus. Chcete-li kvasinky zcela porazit, neobejdete se bez kombinace léků, tzv. antimykotik, ve formě mastí, tablet nebo čípků, případně antibiotik a také doplňků stravy. Nepůjde to ani bez diety, ze které vyloučíte cukry (nejen sladkosti, ale pozor si dejte i na sladké ovoce – banán, hrozny, broskve nebo konzervovanou zeleninu) a bílou mouku.

Mocnou zbraní číslo dvě je zvýšení imunity (pomocí určitého ovoce a zeleniny, skvělé jsou ale i echinaceové kapky) a podpora zdravé střevní mikroflóry pomocí probiotik, zakysaných mléčných výrobků, jogurtů se živými kulturami apod. Zvyšte příjem česneku, cibule a křenu, mají dezinfekční účinky. Doporučuje se pít čaj (ne však ovocný), třeba čaj Inků Lapacho nebo Maté. Každá žena je jiná a její tělo pracuje jinak, proto buďte důsledná v hygieně (kvasinky milují vlhko a teplo, takže ve vlhkých ručnících se jim bude líbit; nenoste těsné silonové kalhotky, perte na vysoké teploty…) a pečlivě dodržujte protikvasinkovou dietu.

Markéta Jargusová

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
cibulový koláč

Mňamka na cesty: Cibulový koláč

Chutný cibulový koláč na cesty, ze kterého si můžete…
pes a deti

Jaký pes je vhodný do domu

Máte v plánu pořídit si domácího mazlíčka a chcete…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…

Související příspěvky

6 KOMENTÁŘŮ

Laura

29.5.2015 v 14:59

Když jsem ten článek četla, tak jsem si úplně říkala, jak trefně a drsně je napsaný. Ale nemyslím si, že by boj s opakovanými kvasinkovými infekcemi byl často marný. Základem úspěšné léčby je, jak autorka píše, najít příčinu a podle toho se pak léčit. Sama jsem na kvasinkové infekce chronicky trpěla, než jsem zjistila, že problém tkví v oslabeném organismu, čímž se mi vysvětlila i častá únava. V léčbě mi následně pomohl wobenzym, přičemž jsem asi rok držela protikvasinkovou dietu a pravidelně užívala echinaceu.

Klára

05.7.2015 v 13:16

A jak dlouho jsi ten wobenzym užívala, prosím tě? Díky K.

Laura

30.7.2015 v 17:52

Ahoj, brala jsem ho tři měsíce. To je taková normální doba, aby to tělu opravdu pomohlo.

Klára

02.9.2015 v 15:48

Díky. Tak jsem si to nějak myslela. Už ho beru 🙂
K.

Veronika

13.6.2017 v 10:54

Mně také pomohl, ale trvalo to celkem dlouho, než jsem se do koupě rozhodla. Bohužel…

Kamila

07.6.2018 v 12:04

Prevence udělá nejvíc….mokré plavky a umelé prádlo, to je nejhorsi. a kvalitní intimní kosmetika

Zanechte komentář