KZ_logo1

10 nejhorších věcí pro váš mozek

11.12.2015

Mozek je nejsložitějším a nejdůležitějším orgánem lidského těla. Ovládá veškeré dění v něm – od dýchání a chůze až po spánek. Vyhodnocuje, co vidíme, slyšíme, cítíme. Ukrývá všechny naše schopnosti, dovednosti, zkušenosti i zážitky a je naším nejcennějším majetkem – mozek dělá člověka člověkem. Proto bychom o něj měli pečovat a vyvarovat se věcí, které mu škodí. Zde přinášíme seznam deseti každodenních činností, které našemu mozku neprospívají.

 Nedostatek spánku

Během spánku celé naše tělo, včetně mozku, regeneruje. Lidé, kteří trpí dlouhodobým nedostatkem spánku, mají narušenou paměť, jsou během dne unavení, mají pomalé reakce, zhoršenou pozornost a hůře se soustředí na příjem nových informací. Podle Světové zdravotnické organizace spí lidé za posledních 100 let o 20 % méně. Najděte si čas a dopřejte si alespoň sedmihodinový spánek – váš mozek vám poděkuje.

Nesnídáte

Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, a tak by se na ni rozhodně nemělo zapomínat. Vynechání snídaně způsobí nízkou hladinu cukru v krvi a tím i nízkou zásobu živin do důležitých orgánů – včetně mozku. Díky dostatečně vyvážené snídani budete mít dostatek energie a snadněji zvládnete i náročnou práci. Ideální snídaně by měla obsahovat ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, cereálie, mléčné výrobky nebo méně tučné masné produkty.

Přejídání a tučná strava

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Přejídání našemu mozku také neprospívá. Zvýšeným přísunem stravy zbytečně zatěžujete své tělo a zaděláváte si na nebezpečné kornatění cévního systému a další zdravotní komplikace, jako jsou mozková mrtvice, vysoký krevní tlak a kardiovaskulární choroby, které mohou poškodit mozek. Platí tedy staré známé „všeho s mírou“. Vyvarovat bychom se rovněž měli nezdravých jídel, protože neobsahují žádné živiny, takže nám nedodají nic potřebného. Při pravidelném stravování ve fast foodech začnou naše mozkové buňky hladovět a umírat.

 Kouření

Souvislost mezi lidským mozkem a kouřením je mnohem těsnější, než by se mohlo zdát. Nejnovější výzkumy ukazují, že určité oblasti v mozku jsou u kuřáků výrazně změněné oproti lidem, kteří nikdy nekouřili. Kouření tedy neškodí jen tělu, ale i mysli, oslabuje paměť, schopnost učení i úsudek. U kuřáků je také mnohem vyšší riziko infarktu a zhoubného onemocnění.

Příliš mnoho cukru

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Že je cukr zabiják štíhlé linie, to je známá věc. To, že má neblahý vliv také na mozek, se však už ví méně. Podle posledních studií se ukazuje, že nadměrná konzumace cukru může zhoršovat paměť, koordinaci, schopnost učení a zpomalit mozkovou činnost. Pokud si často dopřáváte sladkosti, střídavě vám klesá a stoupá hladina krevního cukru, což se projevuje podrážděností a výkyvy nálad, a může to vést až k úzkostným pocitům a depresi. Kromě toho je nadbytek cukru potravou pro rakovinné buňky a ideálním prostředím pro plísně a různé parazity.

Znečištěný vzduch

Mozek pro svou činnost potřebuje dostatek kyslíku. Dnes jsme však stále vystavováni znečištěnému ovzduší, které je plné zplodin z aut a průmyslové výroby. Především lidé ve větších městech pak mohou trpět bolestmi hlavy, ale i krátkodobými poruchami paměti. Pokud taková situace trvá delší dobu, způsobuje dokonce trvalé poškození mozku. Pokuste se tedy alespoň několikrát v týdnu vypravit na procházku někam do přírody, do parku, do lesa, kde pročistíte nejen svoje plíce, ale i mozek.

Přikrývání hlavy během spánku

Možná trochu překvapivá věc, avšak logická. Především děti si schovávají hlavu pod peřinu a často tak i usnou. Jak již bylo řečeno, mozek potřebuje pro správné fungování dostatek kyslíku. Během spánku se zvyšuje množství oxidu uhličitého, který je vydechován, a snižuje se hladina kyslíku, to může vést k poškození správné činnosti mozku. Proto je nutné zajistit si dostatečný přísun čerstvého vzduchu.

Nedopřejete mozku odpočinek

Když jste nemocní, vaše tělo i mysl potřebují odpočinek na zotavení. Proto si dvakrát rozmyslete, jestli opravdu musíte jít do práce. Váš mozek musí během nemoci pomáhat tělu zbavit se bakterií či infekce. Pokud k tomu musí ještě navíc pracovat, představuje to pro něj velkou zátěž, která mu škodí. Proto se během nemoci nepouštějte do činností, které vyžadují příliš mnoho myšlení.

Pasivita a nečinnost

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Posilování postavy a udržování svého těla ve formě se stalo samozřejmou součástí života nejednoho z nás. Ale věnovat takovou pozornost i svému mozku? Ačkoli mozek není sval, potřebuje posilovat. Čím více ho procvičujete, tím menší šanci mu dáte na to, aby zakrněl. Vyzkoušejte různé paměťové hry (naučte se telefonní čísla svých blízkých zpaměti, vzpomeňte si na vyjmenovaná slova), trénujte schopnost soustředění při běžných každodenních činnostech (vyčistěte si zuby druhou rukou, jděte z práce domů jinou cestou), zvyšujte si svou slovní zásobu (čtěte různé texty, zapamatujte si méně používaná slova).

Málo komunikace

A ještě jedna perlička na závěr. Introverti a lidé, kteří se vyhýbají společenskému životu, mají vyšší riziko, že jejich mozek zakrní. Konverzace totiž podporuje činnost mozku. Člověk musí být neustále ve střehu, reagovat, vykonávat rozhodnutí, řešit, navrhovat, stále něco očekávat. Mozek je tak vystaven překvapivým podnětům a méně přemýšlí nad hloupostmi, které nás jinak o samotě napadají.

A jak pečujete o svůj mozek Vy? Našli jste se v některém bodě našeho seznamu?

Šárka Nádeníčková

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Chcete si chytře vybavit interiér nového bytu nebo domu?…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář