Taky máte pocit, že dnes je všechno zveličené pomocí předpon ultra, mega, super? Tak vězte, že superpotraviny jsou prostě super samy od sebe. Mnohé z nich běžně používáte a možná ani netušíte, jak moc pomáhají vašemu tělu. Jsou prostě super.
Co že to ty superpotraviny jsou?
Superpotraviny jsou potraviny, které v sobě ukrývají obrovskou nálož vitamínu, stopových prvků a minerálů, aminokyselin, vlákniny a zdravých tuků a olejů. Obsahují také přírodní antioxidanty. Tedy ty látky, které pomáhají zastavit stárnutí, detoxikují naše tělo, snižují pravděpodobnost některých typů rakoviny a srdečních nemocí a spousty jiných neduhů. Navíc tyto potraviny obsahují i látky, které pomůžou našemu tělu všechno to užitečné ze superpotravin vstřebat.
Jednoduše lze říci, že superpotraviny mají nejkoncentrovanější obsah živin a zdraví prospěšných látek, tudíž jich můžeme přijmout i menší množství, ale dostaneme z nich maximum. A není to jen moderní záležitost. Superpotraviny tady jsou, co je světem svět.
Co superpotraviny umí?
Pravidelným pojídáním superpotravin budete zákonitě také super. Budete mít sílu jako býk, energie na rozdávání, povzbudíte imunitu, pročistíte si tělo – a pozor – stoupne vám i sexuální apetit. Bude-li všechno klapat uvnitř vašeho těla, zákonitě musíte být krásní i navenek.
Potravin, které lze zařadit do skupiny tzv. superpotravin, je hodně. Zpravidla neuděláte chybu, když se nebudete vyhýbat ovoci a zelenině, ořechům, semínkům (třeba semínka chia) a zeleným potravinám, jako jsou mořské řasy, chlorella, mladý ječmen apod.
Borůvky, brokolice
Přestože jsou počáteční písmena až druhá v abecedě, nejsou to žádná béčka. Borůvky a brokolici bychom měli zařazovat do stravy co nejvíce. Borůvky jsou plné antioxidantů, falvonoidů a vitamínu C. Účinně bojují s cukrovkou, vysokým krevním tlakem a zlepšují také srdeční obtíže a žaludeční vředy. Modré barvivo borůvek léčí sliznice a pojídáním modrých bobulek si ulevíte i od menstruačních bolestí. Brokolice je skvělá při detoxikaci organismu a posiluje imunitu. Brokolici by měli jíst lidé, kteří chtějí zhubnout, a funguje také jako prevence proti rakovině. Obsahuje velké množství vitamínu C, hořčíku i vlákniny.
Česnek
Česnek jako přírodní antibiotikum používaly už naše prababičky. Zažene viry a bakterie, snižuje hladinu cholesterolu, posiluje srdce a cévy. Zatočí s parazity ve střevech, s nadýmáním a velmi vhodný je i při cukrovce. Chcete-li se léčit česnekem, myslete na to, že nejúčinnější je syrový. Nezapomínejte pak na česnekový odér. Zbavíte se ho rozžvýkaným lístkem máty.
Kustovnice čínská
Malé červené oválné plody kustovnice čínské si u nás pořídíte nejčastěji v sušeném stavu. Goji, jak se plodům často říká, jsou všeobecně považovány za prevenci proti rakovině a stárnutí. Goji působí protizánětlivě, jsou zdrojem beta karotenu, zinku, selenu a železa. S plody kustovnice to však nepřehánějte. Stačí hrst denně, ve větším množství způsobují problémy se zažíváním.
Avokádo
Tento zelený plod skrývá v máslové dužině velké množství zdraví prospěšných tuků, které jsou považovány za velmi účinnou prevenci rakoviny a kardiovaskulárních nemocí. V avokádu najdete i lutein, vitamín E, kyselinu listovou a proteiny.
Mandle a kešu
Ořechy, pokud je jejich konzumace v míře, jsou zásobárnou zdravých tuků a zdraví prospěšných látek. Mandle mají hodně vitamínů B, zlepšují paměť, prospívají srdci a dodávají tělu hořčík, draslík a vápník. Mandle obsahují i rostlinné steroly, které brání vstřebávání cholesterolu. Kešu oříšky v sobě ukrývají hodně zdravých tuků, hořčíku, fosforu, selenu a železa. Kešu jezte preventivně proti infarktu a žlučníkovým kamenům. Kešu prý fungují i jako přírodní antidepresivum, protože je v nich látka tryptofan, která zvedá náladu.
Zelený čaj
Popíjením zeleného čaje snížíte riziko rakoviny a ochrání vás před volnými radikály. Pomáhá také při redukční dietě a v neposlední řadě vás pohladí po duši, protože pití zeleného čaje je nejen zdravé, ale také příjemné.
Saláty
V zelených listech salátu je velké množství vitamínů a kyseliny listové. Nejvíce vašemu zdraví prospějí zevní listy. Např. hlávkový salát je skvělým zdrojem železa. Saláty obsahují i hodně vody, tudíž hydratují tělo, čistí játra, podporují také trávení a odstraňují únavu. Pokud salátové listy zrovna nemusíte, udělejte si z nich šťávu. Vaše zažívání vám poděkuje bezchybným provozem.
Jakou z vyjmenovaných superpotravin máte nejraději?
Markéta Jargusová